3 Aralık Dünya Engelliler günü Ordu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan kutlama programı, Ordu Valiliği adına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Engelli Derneklerinin Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle hazırlanan kutlama programına, Aktuğ Otel’de düzenlenen kahvaltı programı ile devam edildi.
 
Burada düzenlenen programa Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ercan Okur, daire müdürleri, Ordu'daki engelli derneklerinin başkan ve yöneticileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.
 
Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, programda engelli vatandaşlarla yakından ilgilnerek, tek tek masaları gezdi, onlarla sohbet etti, sıkıntı ve taleplerini dinleyerek not aldı.
 
Engelli vatandaşlar program sırasında Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz’a uzun süre sarılarak sevgi gösterisinde bulundu. Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, engelli vatandaşların hiçbirini kırmayarak, hepsiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Milletlerin, devletlerin gelişmişliği, sadece ihracatları, kişi başına milli gelirleri ve yaşam seviyeleri ile ölçülemez. Aynı zamanda toplumun dezavantajlı grupları olarak nitelendirdiğimiz engelliler, yaşlılar, şehit ve gazi aileleri gibi dezavantajlı gruplara sunduğu imkanla da ölçülür. Türkiye sosyal politikalar alanında önemli değişim ve dönüşümlere imza atmış bulunuyor. Ama bizler bunları elbette yeterli görmüyor, daha iyilerini yapmak istiyoruz” dedi.
 
“Biz insanlara maddi imkan sunduğumuzda, sanki herşeyi halletmiş gibi yaklaşım içine girdiğimizi de üzüntü ile görüyorum. Oysa insanlara maddi imkan sunmak değil, onları sevmek, gerçekten onların hissettiklerini hissetmek, acılarını paylaşmak, sevinçleri ile sevinmek, maddi imkan sunmanın ötesinde çok daha insani bir durumdur” diyen Vali Yavuz, “Bu şehrin Valisi olarak ben ve eşim, sizlerle her daim, her fırsatta bir arada olmaya ve sorunlarınız ile yakından ilgilenmeye gayret ediyoruz. Bu sebeple sadece sizleri evlerinizde değil, sadece kurumlarda kalan kardeşlerimizi ziyaret etmek de değil, bizim yaşadığımız aslında bize ait olmayan Ordu'ya ait olan Vali Konağı'nın da hepinize önümüzdeki süreçte tamamıyla açılacacığının bilinmesini isterim. Dolayısıyla bu şehirde yaşayan garip gureba, engelli, yaşlı, şehit ve gazi ailesi her kim varsa, o kapı size sonuna kadar açıktır. Dolayısıyla biz size sadece maddi imkan sunma ya da imkanlar sunduk diye anlatmıyor, herşeyden önce gönlümüzü, evimizin kapılarını da açıyoruz. Toplumumuzdaki eksikliklerden bir tanesi de bu sevgi ve ilgi eksikliği, hepimizi derinden yaralar hale geldi. Ailedeki ilgisizlik, ailedeki sevgisizlik, sokaktaki sevgisizlik, toplumdaki kabalık, yetkiyi bulduğu zaman herşey olduğunu iddia eden bir mobranlık, insanları seviyormuş gibi bakıp tepeden bakmak, yan bakışlar, insanları husursuz eden tavırlar, artık bunları bir kenara burakıp, gerçekten bizim insanımızı kucaklamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Vali Seddar Yavuz, “Bana medeniyetimizi tanımlayın deseniz, ben Türk kültür ve medeniyetini sevgi medeniyeti olarak tanımlarım. Ama bu çoraklaşma her geçen gün bizi birbirimizden koparıyor ve koltuğa oturan, koltuğu kendisinin malı tapulu malı gibi görmeye başlıyor ve yönettiği insanları da malesef her türlü davranışlarıyla eziyor. O yüzden bütün kamu kurum ve kuruluşlarına talimatım odur ki, bu şehirde her kim devlet kapısına gelirse ve özellikle de bunlar dezavantajlı gruplar olursa, en iyi şekilde karşılanacak, sorunları çözülecek, çözülemiyorsa niye çözülemediği vatandaşlarımıza anlatılacaktır. Hepinize buradan taahhütüm odur ki, buna uymayan her kim varsa lütfen bana ulaşın. O yüzden biz birbirimizi daha çok sevmeye, birbirimizin derdini anlamaya ihtiyacımız var. Ben de şahsen bir engelli ailesi olarak, yani evinde engelli bulunan birisi olarak sizin yaşadıklarınızın ne olduğunu gayet iyi anlıyorum, gayet iyi yaşıyorum ve bunun ne kadar bir zor durum olduğunu da hepimiz biliyoruz. Ama birisinin bunu anlaması için illa engelli olması mı gerekiyor, bence hayır. Dolayısıyla biz insan olduğumuzu unutmayalım. Malesef bu modern hayat, batılılaşma bizim bütün değerlerimizi süpürüp götürüyor. İnsanlar bizi tanıyamıyor. O yüzden bizim tekrar medeniyetimize, tekrar kültürümüze dönmeye, kim olduğumuzu tarif etmeye ve tanınlamaya ihtiyacımız var. İşte bu engelliler günü ya da böyle günler, tefekkür etmeye, biraz düşünmeye, biz neredeyiz? ne yapıyoruz? doğru bir yoldamıyız? sorularını sormaya ihtiyacımız var. Bir engelli ailesi olmanın zorluklarını size anlatmaya gerek yok. Ya da engelli olmanın zorluklarını size anlatmaya gerek yok. Biz şunu yapabiliriz. Sizin yanınızda kayıtsız şartsız kalabiliriz. Beklentisiz, karşılıksız, katıksız, sizleri sevebilir ve sizlere sevgi ve şefkat gösterebiliriz. Bunun herhangi bir bedeli maliyeti yok. Dolayısıyla en ucuz ve en kolay şeyin sevgi ve şefkat göstermek olduğunu hatırlatarak, hepinizin engelliler gününü kutluyor, inşallah ülkemizde, ilimizde engellerin süratle aşıldığı ve erişilebilirlik sorunlarının da kaldırıldığı bir Ordu'da buluşmak dileğiyle hepinizi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ercan Okur ise yaptığı konuşmada, "Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün en temel alanlarından birini engellilerimiz oluşturmaktadır. İl Müdürlüğümüzün harcamalarının %80'ni engellilerimize yöneliktir. Her insanın bir engelli adayı olduğu düşüncesinin aklımıdan çıkarmayarak, tüm engellilerle empati kurarak yaşadığımızda dünyamız bugünkünden daha güzel daha yaşanabilir ve erişebilir olacaktır. Bizleri yalnız bırakmayan, her zaman bizlerin yanında yer alan başta Sayın Valimiz Seddar Yavuz başta olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Engelli dernekleri ve engelliler adına ise Ordu Hasta Hakları ve Engelli Hakları Koruma Derneği Başkanı Göksel Demirel, ”3 Aralık Dünya engelliler günü, engellilere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor, herkesin yapabileceği birşeyin olduğu gerçeği noktasında neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile oluyor. Bugün, engellilere daha fazla dikkat etmeli ve ilgi göstermeliyiz. Onların sorunlarının çözümü konusunda yapılan çalışmalara yardımcı olmalıyız” diye konuştu.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hazırlanan program, Özel Miray Bakım Merkezi folklor ekibinin gösterisi ile sona erdi.


Sonraki Sayfa: Ahmet Cemal Mağden Huzurevinde Mevlit Kandili Programı

Önceki Sayfa : Koruyucu Aile Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı