8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Gerçekleştirilen Bir Dizi Program Çerçevesinde Kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama programı kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Ercan Okur, beraberinde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kadın idari birim müdürleri ve kadın STK temsilcilerinden oluşan bir grupla birlikte Vali Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti.
 
Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kadın idari birim müdürleri ile kadın STK temsilcilerinden oluşan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, ”Sizleri böylesine anlamlı bir günde Valiliğimizde ağırlamaktan çok büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyuyorum. Aziz Türk milletinin en önemli ayrılmaz parçası, ailedir. Türk milleti olarak, aileyi hep güçlü tutan, bu yolla da asırlardır hür ve bağımsız yaşayan bir toplumuz.  Türk toplumunda kadının her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Önemli olan örfümüzü, adetlerimizi, töremizi yaşatmaktır. Türk örfünde kadına her zaman saygı hâkimdir” diye konuştu ve ziyaret dolayısıyla teşekkür ederek, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.
 
Vali Seddar Yavuz’un eşi Selda Yavuz ise konuşmasında, ”Ben de şahsım adına burada ziyaretimize gelen bütün hanımların, değerli arkadaşlarımızın ve dünyadaki bütün hanımların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, iyi ki varız diyorum. Her zaman, her daim emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Nice güzel yıllara hep beraber inşallah” dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ercan Okur ise yaptığı konuşmada, ”Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak, 2018 ve 2021 arasında uygulayacağımız kadına karşı şiddetin önlenmesi ile ilgili eylem planına hazırladık ve yürürlüğe koyduk. Kadının mutlu olduğu yerde ailede mutlu olacak, ailenin mutlu olduğu yerde toplumda mutlu olacaktır. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.
 
Ziyarette bulunan STK temsilcileri ise yaptıkları açıklamada, ”İnsanlık onuru için kadınlar gününü anıyoruz. Kadın anadır, kadın topraktır, kadınsız dünya düşünülemez. Biz anneler her şeyin öncülüğünü yapmış her şeyi güzelleştiren bizsiz bir dünya kadınsız bir dünya düşünemiyorum. Bütün dünya kadınlar gününü herkesin tebrik ediyor, mutlu olmasını istiyoruz. Kadınlarımıza şiddetinde son bulmasını ümit ediyoruz. Ayrıca, Sayın Valimiz Seddar Yavuz ve değerli eşleri Selda Yavuz Hanımefendiye gösterdikleri yakın ilgi dolayısıyla da teşekkürlerimizi arz ediyoruz” diyerek, duygularını dile getirdiler.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Ordu Valiliği himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Altınordu Belediyesi Halk Eğitim Merkezi, Ordu Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Tahıl Pazarı Meydanı’nda çeşitli faaliyetler yürütüldü.
Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan program tahıl pazarına yapılan farkındalık yürüyüşü ile devam etti, sonrasında Tahıl Pazarı Meydanı’nda çeşitli stantlar kurularak Kadın Konukevi’nde hizmet alan kadınların yaptığı sabunlar ve kurum personelleri tarafından çiçek dağıtıldı. Bunun yanı sıra s52 nolu hatta çalışan otobüste de bir saat süreyle Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından çiçek dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin çay ikramında bulunduğu Tahıl Pazarı’nda kurumların broşür vasıtasıyla bilgilendirme yapılırken, Ordu Üniversitesi’nden görevlendirilen kişiler de üniversite tarafından hazırlanan ‘kadın’ konulu kısa anket çalışmalarını gerçekleştirdi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlanan program kapsamında ziyaretin ardından, Vali Seddar Yavuz eşi Selda Yavuzla birlikte Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonu’nda olan kurumlar tarafından tahıl pazarında hazırlanan stant açılış programına katıldı.

Eşi Selda Yavuzla birlikte stantları gezerek, yapılan el sanatları ile ilgili detaylı bilgi alan Vali Seddar Yavuz, burada yaptığı konuşmada, ”Bugün anamız, bacımız, eşimiz daha doğrusu hayatın anlamı olan kadınlarımızın günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyoruz. Bu vesileyle Valiliğimizin kadın ve kadınla ilgili çalışmalar yapan dernekler ile beraber ilk defa Ordu’da yürüttüğümüz ortak bir çalışmada buluşmuştuk. Bütün derneklerimize, kadın hassasiyeti olan bütün kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Jandarma teşkilatımızda görevli bayan personeller de stant açtılar. Artık hanımlarımız, kamuda, güvenlik birimlerimizde ve diğer sivil kuruluşlarından tamamında aktif olarak rol alıyor. Son 15 yılda kadının Türkiye’deki iş hayatında ve sosyal hayatında daha aktif hale geldiğinin en belirgin özelliklerden birisidir. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Hükümetimiz, kadınlarımızın başta iş hayatında ve sosyal hayatta daha fazla rol alması ve hayata dair çalışmalarda bulunması, iş hayatında aktif olması, gelir getirici faaliyetlerde bulunması, yönündeki teşviklere de devam ediyor. Bu vesileyle, kadınlarımıza layık görülen her türlü insanlık dışı muameleyi kınadığınızı, bunun ve bunun karşısında olduğumuzu bir kez daha burada ifade etmek istiyorum. Valilik olarak kadına yönelen her türlü şiddetin karşısındayız ve bunu önlemek için her türlü çalışmayı yürütüyoruz, yürüteceğiz. Valiliğimizin aldığı ciddi tedbirler var. 2017 yılında yaklaşık 1000 civarında kadınımıza koruyucu güvenlik tedbirleri, çeşitli psikolojik tedbirler, onları iş ve meslek hayatına kazandırmak, dâhil olmak üzere birçok tedbir aldık ve bu yıl içerisinde tedbirleri almaya devam edeceğiz. Bütün Ordulu kardeşlerimize hassasiyetinden dolayı çok teşekkür ediyor, aslında hepimizin öğretmeni olan kadınlarımıza bir kez daha minnet ve şükranlarımızı ifade ediyorum” diyerek, sözlerini tamamladı.
 
Ordu’ya ŞÖNİM kuruluyor!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak Ordu’da yakın bir süre içerisinde Şiddet Önleme Merkezi’nin (ŞÖNİM) kurulacağını belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ercan Okur “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanmasındaki amaç; başta kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadınların sosyal ve ekonomik haklarının iyileştirilmesi ve daha iyi yaşam koşullarının hazırlaması için toplumda bilinç, farkındalık ve iradenin oluşmasına katkıda bulunmaktır. Kişi, kurum ve toplum olarak kadınların sorunlarının çözümlenmesi için çalışılmasına rağmen, dünyada ve ülkemizde halen kadın hakları ihlallerinin yaşandığı da maalesef görülmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Kadın Konukevleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerimizde verdiğimiz hizmetler ve kadın haklarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarımızla yapılan ortak çalışmalarla kadınların sorunlarının çözülmesine çalışılmakta; özellikle kadına yönelik şiddeti Önlemeye dönük eğitim ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla ilimizde en kısa süre içinde ŞÖNİM açılması planlanmaktadır. Bu çalışmalarımızın yanında ilimiz bünyesinde farkındalığın arttırılmasına yönelik proje çalışmaları yapılması, ilgili Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği yapılması önceliklerimizdendir. Tüm paydaşlarımızın destek ve katkılarıyla 2018-2021 yılları arasında uygulanması planlanan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı hazırlanarak yürürlüğe konmuştur. Bu konudaki mücadelenin tüm kurum ve kuruluşların katkısıyla başarıya ulaşacağına inancımız tamdır. Güçlü Kadın, Güçlü Aile ve Güçlü Toplum anlayışı içinde Kadınlarımızın haklarının çiğnenmediği, eşitlik ve adalet prensibi içinde kadınlarımızın hayatın her alanında hak ettiği yeri alabildiği şiddet, ihmal ve istismar gibi olayların yaşanmadığı bir dünya diliyorum.”dedi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Kadın Personelleri Unutulmadı,
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ercan OKUR, İl Müdürlüğü kadın personellerini makamında kabul etti. Personelin 8 Mart Dünya Kadın Gününü Kutlayan İl Müdürü OKUR personellere tek tek çiçek vererek günün anısına pasta kesildi.


Sonraki Sayfa: Gençlere İş Hayatı Semineri

Önceki Sayfa : İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı