Ordu Valisi Seddar Yavuz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Bağlı Kurumların Faaliyetleri, Hizmetleri ve Projeleriyle İlgili İl Müdürü Ercan Okur’dan Brifing Aldı

Vali Seddar Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü ziyaret etti.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve bağlı kurumların faaliyetleri, hizmetleri ve projeleriyle ilgili İl Müdür Vekili Ercan Okur’dan brifing alan Vali Seddar Yavuz, kurum çalışanlarıyla da bir araya gelerek, bazı nasihat ve tavsiyelerde bulundu.
 
“Gelişmişliğin Ölçütü, Dezavantajlı Gruplara Verilen Değerle Orantılıdır”
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanlarına seslenen Vali Seddar Yavuz, “Bütün dünyada gelişmişliğin ölçütü; dezavantajlı gruplara devletlerin, milletlerin verdiği değer, ayırdığı kaynakla doğru orantılıdır. Gelişmişlik, sadece çocukluğumuzda okullarda okutulan kriterler değildir. Artan refahın ve gelirin, sosyal hizmet alanında paylaşılması, sosyal devlet ilkesinin gereğidir. Hepinizin bildiği gibi, insanlar yarışıyor, aileler yarışıyor, şehirler yarışıyor, ama totalde ülkeler yarışıyor. Bu yarış, sadece teknoloji yarışı olamaz, insani değerler yarışı da olmalı. İşte son dönemde sosyal politikalar alanında geliştirmiş olduğumuz modeller, ayrılan kaynak ve personel, bu anlamda Türkiye’nin çağdaş dünya ile boy ölçüşür, yarışır hale gelmesini sağlayacak uygulamalardır. Hatta öyle söyleyebilirim ki, bazı Avrupa ülkelerinin bile önündeyiz” dedi.
 
“Gönüllere Dokunmak, Gönül Kazanmak Gerekir”
 
Sosyal hizmet alanında sadece maddiyatın tek başına yeterli olmayacağını dile getiren Vali Yavuz, “Sosyal hizmetler alanında sadece kaynak sağlayarak, maddi imkan sunarak, memnuniyet sağlayabilir miyiz? Sorusunu hepimiz kendimize sormamız gerekiyor. Bu iş, gönül işi. Sizin öyle güzel bir mesleğiniz var ki; bir taraftan geçiminizi sağlarken, diğer taraftan gönüllere dokunma, gönül kazanma ve insanların teşekkürünü, hayır duasını alma gibi güzel bir tarafı var” diye konuştu.  
 
“Sosyal Hizmet, Mesai Kavramıyla, Görev Tanımıyla Yapılabilecek Bir Hizmet Değildir”
 
Sosyal hizmet alanında çok çalışılması gerektiğini ifade eden Vali Yavuz, “Sizin hizmet etiğiniz alan öylesine bir alan ki, insanı abat edebileceği gibi, berbatta edebilir. En çok korktuğum insanlar, mağdurlardır. Hayatım boyunca o insanların bakışlarından, ağzından çıkacak bir kelimeden ve cümleden çok korktum. Sizin çalıştığınız alan, bir insanın o anda edeceği bir çift iyi ya da kötü sözün, bütün hayatınıza olumlu ya da olumsuz etki edeceğini, çocuklarınızın hayatına olumlu ya da olumsuz etki edeceğini, sakın aklınızdan çıkarmayın. O nedenle de sosyal hizmet alanının, üzerinde çok çalışılması gereken bir alan olduğunu hatırlatmak istiyorum. Sosyal hizmet, sadece mesai kavramıyla, görev tanımıyla yapılabilecek bir alan değildir. Bu alan, gönül verilecek bir alan, adanacak bir alan ve inanıyorum ki, bu işi hakkıyla yapan insanların geleceği çok farklı olacak” şeklinde konuştu.
 
“Bu Şehirde Sahipsiz Hiç Kimse Olmamalı”
 
“Bu şehirde sahipsiz hiç kimse olmamalı” diyen Vali Yavuz, “Devletin kaynaklarını, sanki kendi paramızı veriyormuş gibi bir yaklaşım içine girmenin bir anlamı yok. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti size bu kaynağı tahsis ediyorsa ve karşınızdaki insanlar ihtiyaç sahibi kişilerse, bu insanlara lütfen el uzatın. Gereksiz prosedürlerin, anlamsız bir takım evrakların peşinde koşmayın. Bunları aşmamız gerekiyor. O yüzden de kurum ve kuruluş müdürlerimizin alt birimleri ile toplantılar yaparak, bu şehirde sahipsiz, yoksul, eğitim imkanlarına ulaşamayan, hiç kimseyi bırakmamalıyız” dedi. 
 
“Aile Eğitimlerine Önem Vermeliyiz”
 
Konuşmasında, aile eğitiminin önemine de değinen Vali Yavuz, şunları kaydetti: “Bu çocukların sevgi ve şefkat açığı var mı? Var. Peki, sevgi ve şefkat açığını kapatabilecek bir merhem var mı? Yok. Bakın bu toplumda, bu kadar sevgisizliğin hakim olmasının sebebi; çocuklarımızı biz severek büyütmüyoruz, şefkat göstermiyoruz. Şefkat gösterilmeyen insanlardan şefkat bekliyoruz. Sevgi göstermediğimiz, zaman yatırımı yapmadığımız, insanlardan sevgi ve zaman yatırımı yapmasını bekliyoruz. Demek ki, bir başka üzerinde durmamız gereken konu; aile eğitimidir. Aile eğitimi konusunu çözmemiz lazım. Nezaket ve zarafet konusunu çözmemiz lazım. Bizim herkese örnek olabilecek bir beyefendi kişiliği ve kimliğini ortaya koymamız lazım. Maalesef bu televole kültürüyle, bu nobranlıkla, kabadayılıkla toplum her geçen gün zehirleniyor. O yüzden de yaşadığımız şiddetin farklı türevleri var. Bu toplumsal bir sorun. Siz oluşturulan sorunu çözmeye çalışıyorsunuz. Bunu nasıl önleyebiliriz? Aile eğitimlerine özen ve önem vererek.”
 
“Size Gelemeyenleri, Siz Gidip Bulacaksınız”
 
“Bu şehirde sosyal incelemesi yapılmamış herhangi bir insan kalmamalı” diyen Vali Yavuz, “Doğru dürüst sosyal inceleme yapılmazsa, biz neye göre karar vereceğiz. Bazı  insanlar öyle ya da böyle sizlere geliyorlar. Utandığından gelemeyen çok sayıda insan var. Utandığından, edebinden, hayasından yardım isteyemeyen insanlarımız var. Sizlerin en önemli görevlerinden bir tanesi, size gelemeyenlere siz gideceksiniz, onları bulacaksınız. Sürekli yardım alan veya yardım almayı alışkanlık haline getirmiş olanlar sizi bulur zaten. Çok katı kurallarla insanları boğmayın. Empati yapın. İnsanları kazanmaya bakın. Bu konunun üzerinde titizlikle durmanızı istiyorum. Sizlerle birlikte sosyal hizmet standardını çok daha yukarılara çıkaracağımıza inanıyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Sonraki Sayfa: Afete Hazır Türkiye Projesi (AHATES) Kapsamında Müdürlüğümüz Personellerine Eğitim Verildi

Önceki Sayfa : Altınordu S.H.M. Eğitimlerle Bilinçlendirmeye Devam Ediyor